Palenie shishy nieodłącznie kojarzy się ze spotkaniem towarzyskim, dziwić więc może fakt, że wciąż najbardziej powszechny jest wariant fajki wodnej z jednym wężem. Oczywiście nie jest to podyktowane upodobaniem użytkowników, każdy bowiem wolałby dzierżyć indywidualny wąż, bez konieczności dzielenia się ustnikiem. Dlaczego zatem shishe wieloosobowe są tak mało popularne?
Niezwykle istotną czynnością podczas palenia jest przedmuchanie komory dzbana, aby oczyścić go z zalegającego dymu oraz zastąpić świeżym. Zabieg ten schładza fajkę i poprawia smak sesji, dlatego należy go powtarzać za każdym razem, kiedy skumulowany w dzbanie dym znajduje się w nim zbyt długo, gdyż wszyscy palący zrobili sobie przerwę. I tu właśnie pojawia się problem techniczny związany z podłączeniem wielu węży. Aby przedmuchać dzban należy dmuchnąć w ustnik shishy, a wdmuchiwane powietrze wypiera nagromadzony dym przez odpowietrzniki. Kiedy palimy w większym gronie, zawory kulkowe w adapterach, za pośrednictwem których podłącza się węże, pozwalają na jednoczesne palenie kilku osobom, lecz uniemożliwiają przedmuchanie shishy. Nierzadko stosuje się półśrodek, polegający na wyjęciu kulki z jednego z adapterów, dzięki czemu jeden z palących może przedmuchać fajkę, ale zmuszony jest zatykać palcem ustnik przez całą sesję, żeby inni mogli zaciągać się przez pozostałe węże, w przeciwnym razie będą wdychać powietrze z węża z adapterem bez kulki. Przez brak odpowiedniej różnicy ciśnień między komorą dzbana, a otoczeniem ciąg z cybucha jest zaburzony i nie jesteśmy w stanie zaciągnąć się satysfakcjonującą ilością dymu. Czy istnieje sposób na wyeliminowanie tej niedogodności? Inżynierowie z firm Shishabucks i Aeon już się tym zajęli.
Rozwiązanie proponowane przez Shishabucks znajdziemy w fajkach wodnych Cloud|Mini oraz Cloud|One, w których wyeliminowano zaworki w adapterach węża. W standardzie otrzymujemy jeden wąż i zaślepki na pozostałe adaptery, natomiast jeśli chcemy podłączyć więcej węży, należy dokupić systemowe rozwiązanie Cloud|Hose. Komplet zawiera dwa zestawy ustnik + adapter + wąż. Każdy z ustników posiada umiejscowiony w rękojeści zaworek otwierany za pomocą przełącznika, dzięki czemu wszyscy uczestnicy sesji mogą przedmuchać shishę bez zakłócania przyjemności palenia pozostałym. Innowacja firmy Aeon to system APS „Aeon Purge System”, stosowany w trzeciej i nowszych generacjach shish przez nich produkowanych. Adaptery węża tych fajek posiadają podwójny zawór kulkowy ze sprężyną, co daje możliwość jednoczesnego palenia i przedmuchiwania shishy bez dodatkowych operacji czy zaburzania komfortu któregokolwiek z palących.
Innym problemem, którego nastręcza palenie na kilka węży jest ryzyko przypalenia tytoniu w momencie, gdy wszystkie osoby zaciągają się jednocześnie. Ogromna ilość ciepła dostarczana do cybucha powoduje osiągnięcie temperatury krytycznej i zwęglenie mieszanki tytoniowej. Rozsądnie jest więc palić na zmianę, aby utrzymać optymalną temperaturę prażenia tytoniu i komfortowy przepływ dymu.
Podczas wspólnej sesji z gronem znajomych trzeba zwrócić szczególną uwagę na stabilność shishy w momencie, kiedy niektórzy uczestnicy decydują się odpocząć od palenia i odkładają wąż na stół, bądź zawieszają go owijając wokół adaptera. Łatwo wtedy o wypadek, w wyniku którego dochodzi do przewrócenia fajki lub upadku i uszkodzenia ustnika.
Co kraj to obyczaj i nie inaczej jest, jeśli chodzi o kulturę palenia shishy. U naszych wschodnich sąsiadów podłączanie więcej niż jednego węża nie jest praktykowane, w związku z czym większość fajek dostępnych na rynku posiada tylko jedno przyłącze. Jest to wygodna i bezpieczna koncepcja, choć w przypadku wielu palących może być kłopotliwa. Kiedy wybieramy fajkę wodną warto rozważyć jakie są nasze oczekiwania i potrzeby w kontekście wspólnego palenia shishy oraz czy nie warto zaopatrzyć się w któreś z proponowanych wcześniej rozwiązań, żeby cieszyć się komfortem podczas wieloosobowych sesji.