Jeśli zależy Ci na przyjemnym i długotrwałym korzystaniu ze swojej fajki wodnej, to czyszczenie shishy jest absolutną koniecznością. Jak właściwie zadbać o shishę? Przekonaj się, czytając ten artykuł!
Szisza – instrukcja obsługi i przygotowanie
Szisza jest popularna na całym świecie ze względu na swoje społeczne aspekty i różnorodność smaków tytoniu. Przygotowanie shishy do użytkowania to nie tylko takie czynności jak rozpalenie węgielków czy napełnienie dzbana wodą, ale również odpowiednie czyszczenie po każdej sesji oraz konserwacja.
Pamiętaj, że odpowiednie czyszczenie i konserwacja sziszy są kluczowe dla utrzymania jej w dobrym stanie i zapewnienia jakości palenia!
Jak umyć fajkę wodną po paleniu – krok po kroku
Do umycia fajki wodnej potrzebujesz zaledwie kilku preparatów i narzędzi. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiednie wyciory – wycior giętki oraz wycior do korpusu pozwolą na dokładne usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Co istotne, rodzaj wycioru należy dostosować do typu rurki, której używasz w swojej fajce wodnej. Do umycia shishy przyda się również mocny, profesjonalny preparat czyszczący np. Schmand Weg, który nie tylko nie niszczy stali, ale także dodatkowo usuwa zapach po różnych smakach. Ten i wiele innych produktów zakupisz odwiedzając nasz shisha sklep.
- Rozkręć fajkę wodną – to pierwszy krok, który pozwala na dokładne sprawdzenie, a następnie wyczyszczenie zabrudzeń.
- Przygotuj preparat czyszczący – środek w postaci proszku należy rozrobić z ciepłą wodą w dzbanie. Pamiętaj, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka: gorąca woda może doprowadzić do pęknięcia dzbana.
- Wycior – teraz czas na użycie wycioru giętkiego. Należy włożyć go do dzbana i dokładnie umyć wnętrze. Dzięki elastycznej budowie wycioru można bardzo precyzyjnie wyczyścić dzban, ponieważ końcówka wygina się pod naciskiem.
- Mycie korpusu – zanim przejdziesz do czyszczenia korpusu, wykręć dyfuzor, a następnie przepłucz go letnią wodą. Sam korpus natomiast czyścimy za pomocą wycioru do korpusu namoczonego w wodzie z preparatem czyszczącym. Następnie należy opłukać korpus pod bieżącą wodą i zostawić do wysuszenia. Co istotne, w przypadku mocnego zabrudzenia fajki wodnej należy rozkręcić cały korpus na części i dokładnie umyć każdą z nich.
Ważne – pamiętaj, że części aluminiowych shishy nie można myć żadną chemią czyszczącą. Użycie środka myjącego może uszkodzić powłokę zewnętrzną, co wpłynie nie tylko na estetyczny wygląd, ale również wypłowić kolor.
Co ile sesji należy myć fajkę wodną?
Shishę warto myć regularnie, jednak wiele zależy od częstotliwości użytkowania. Po każdej sesji zalecane jest przepłukanie fajki ciepłą wodą, natomiast generalne mycie należy uzależnić od poziomu zabrudzenia dzbana. Kiedy zauważysz linię brudu w dzbanie to znak, że czas na umycie całej shishy.
Podsumowanie
Jak widzisz, umycie shishy nie jest skomplikowanym zadaniem i już po kilku próbach stanie się intuicyjną oraz prostą czynnością. Pamiętaj, że sposób czyszczenia fajki wodnej oraz użyte preparaty zależą w dużej mierze od rodzaju shishy – inaczej myje się klasyczny dzban, a inaczej shishę typu Kaloud. Warto przede wszystkim postępować zgodnie z zaleceniami producenta, a także stosować się do instrukcji użycia konkretnych preparatów i narzędzi. Dzięki temu każda sesja palenia shishy będzie czystą przyjemnością!